Моделювання в AUTOCAD для бакалаврів

  • Л.В. Карпюк Cхідноукраїнський національний університет імені Володимира Даля
  • Н.О. Давіденко Cхідноукраїнський національний університет імені Володимира Даля
Ключові слова: модель, моделювання, команди, комплексне креслення, комп'ютерна графіка, AutoCad

Анотація

У статті розглядаються методи використання графічного редактора AutoCad для створення тривимірних об'єктів, а також можливості тривимірного моделювання в графічному редакторі AutoCad для оптимізації навчального процесу бакалаврів технічних спеціальностей і аналізуються оптимальні способи створення машинобудівних креслень. Найбільш розвиненим програмним засобом виготовлення конструкторської документації є AutoCAD - універсальна графічна система проектування. Створюючи моделі будь-якої складності в просторі за допомогою цього графічного редактора, користувач зможе побачити їх взаємне розташування, оцінити відстань між ними. Модель можна вільно переміщувати у просторі, переглядаючи безліч варіантів. Можливість управління точкою зору дозволяє зручно вибрати вид на тривимірну модель, яка розробляється. Зумування, панорамування в режимі реального часу з можливістю вільного повороту камери навколо моделі надають можливість швидкого перегляду об'єктів з будь-якого погляду. У статті наведено приклади вибору найоптимальнішого варіанта створення тривимірної моделі. Традиційний спосіб створення креслення об'ємної моделі складається з виконання двовимірних видів цієї моделі. При створенні плоского креслення, є ймовірність помилки виконуючи проекції, так як одна від одної створюються вони незалежно і складаються з декількох зображень. За плоским кресленням досить складно уявити предмет в просторі. В даний час сучасні програмні графічні редактори спрямовані на створення тривимірних моделей, що дозволяють створювати реалістичні моделі і на їх основі отримувати двовимірні проекції. Графічний редактор AutoCad дозволяє створювати тривимірні об'єкти на основі стандартних команд, у вигляді циліндра, конуса, ящика, тора і т.д., при редагуванні яких можна отримувати потрібні форми. Після створення тривимірної моделі, користувач може отримати її двовимірні проекції не тільки на основні площини, а й на будь-яку площину за своїм бажанням. Метод тривимірного моделювання дозволяє створювати комплексне креслення з будь-якою кількістю зображень на основі тривимірної моделі. Існують способи створення на основі тривимірної моделі двовимірних плоских креслень і можливість редагування вже готових проектів вставлених з простору моделі в простір листа. Редагування проходить шляхом зміни параметрів тривимірного об'єкту в просторі моделі, і ці зміни автоматично відображаються в просторі листа. Такий спосіб дозволяє нам використовувати засоби швидкого створення системи з 3-4 пов'язаних видів для тривимірної моделі AutoCad.

Посилання

1. T. Yu. Sokolova AutoCAD 2012 na 100%. Sokolova T. Yu. Spravochnik. Prakticheskoe ruko-vodstvo Izdatel`stvo: Piter, 2012. – 576 s.

2. Nikolaj Poleshhuk. AutoCAD 2010. Naibolee polnoe rukovodstvo / Nikolaj Poleshhuk ― BKhV-Peterburg, 2009. ― 800 s.

3. Ivanov A.Yu. Formirovanie poverkhnosti vrashheniya s ispol`zovaniem 3D modelirovaniya // Sovremennaya pedagogika. 2015. # 4 [E`lektronny`j resurs]

4. Proektuvannya trivimi`rnikh ob'yekti`v zasobami AutoCAD-2008: Navchal`nij posi`bnik. – K: I`P-DO NUKhT, 2010. – 64 s.

5. I`nzhenerna i` komp'yuterna grafi`ka : Navchal`nij posi`bnik / V. Ye. Klimnyuk. – Kh. : Vid. KhNEU, 2013. – 92 s.

Опубліковано
2021-03-16
Як цитувати
Карпюк, Л., і Н. Давіденко. «Моделювання в AUTOCAD для бакалаврів». ВІСНИК СХІДНОУКРАЇНСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ імені Володимира Даля, вип. 1(265), Березень 2021, с. 25-28, doi:10.33216/1998-7927-2021-265-1-25-28.